.:Forum Irlandia:.

Forum dla miłośników i sympatyków Szmaragdowej Wyspy, Guinnessa oraz wszystkiego co zielone!!!

Ogłoszenie

Serdecznie zapraszamy do rejestracji w gronie Irlandczyków z wyboru :)

Po dokonaniu rejestracji jest dostęp do pozostałych działów forum

Forum to jest przyjazne użytkownikom FAILTE !!!

Jesteśmy z wami od 2007r.


Napisz odpowiedź

Napisz nowego posta
Opcje

Kliknij w ciemne pole na obrazku, aby wysłać wiadomość.

Powrót

Podgląd wątku (najnowsze pierwsze)

Erin
2007-11-02 18:15:03

Tego nie wiem Aniu, ale wydaje mi się, że jako kraj katolicki mogą mieć.
A Ty Johns widzę, bardzo sie ucieszyłeś

Johns
2007-11-02 15:54:51

Erin napisał:

dzień ten jest obchodzony bardzo radośnie i w odróżnieniu od Polski - zwykły dzień roboczy

Też mi radość - u nas  przynajmniej jest wolne...

Ania
2007-11-02 12:33:06

Ale nie mają Dnia Zadusznych?

Erin
2007-11-02 10:51:10

Z tego co się orientuję dzień ten jest obchodzony bardzo radośnie i w odróżnieniu od Polski - zwykły dzień roboczy. O wiele bardziej rozpowszechiony jest Halloween, czyli Wigilia Wszystkich Świętych.

Ania
2007-11-01 13:41:28

Jak Irlandczycy obchodzą dzisiaj Dzień Wszystkich Świętych?

Erin
2007-11-01 10:32:54

Uroczystość Wszystkich Świętych w dniu 1 listopada wprowadził do Kościoła papież Grzegorz IV w 834 roku. Odtąd tego dnia Kościół oddaje cześć wszystkim, którzy już dostąpili chwały zbawienia w niebie. Zarówno tym, których Kościół wyniósł na ołtarze przez kanonizacje i beatyfikacje, jak i tym, o których nie wiemy. Można powiedzieć, że dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie wszystkich naszych patronów - powszechne imieniny.

Wspomnienie Wszystkich Świętych około roku 800 obchodzono w Irlandii, Bawarii i w Galii zgodnie z celtycką tradycją jesienią, w ostatni dzień roku. Według Celtów przypadał on na przełomie naszej jesieni i zimy.

W kalendarzu celtyckim 31 października był dniem przesilenia zimowego, a zarazem nazwą pierwszego miesiąca roku. Tego dnia obchodzono jedno z najważniejszych świąt - Samhain. Zgodnie z rytuałami odnowy wygaszano wtedy ogień na ołtarzach i zapalano nowy. W wigilię tego dnia obchodzono celtyckie święto zmarłych. Właśnie z tych celtyckich zwyczajów wywodzi się amerykański Halloween, który wraz z globalizacją zawojował świat. Większość przebrań halloweenowych to reminiscencja obrzędów druidycznego nowego roku.

Samhain świętowano aż dziewięć dni, a święto to rozpalało wyobraźnię Celtów. Na poziomie materialnym był to czas przygotowywania zapasów na zimę, czas powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu oraz pora wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich więzów. Nastawał czas wspólnoty i opowieści. W przeddzień Samhain obchodzono Fleadh nan Mairbh - święto zmarłych, niezwykle ważne dla Celtów, dla których od samej śmierci znacznie większe znaczenie miała śmierć z honorem i życie w pamięci klanu.

W czasie Fleadh nan Mairbh zanikała bariera pomiędzy światem zmarłych i żywych, a duchy zmarłych oraz te, które jeszcze się nie narodziły się w ciele, miały - jak wierzyli Celtowie - przechadzać się wśród żywych. Tego szczególnego dnia nie należało pozostawać w samotności czy opuszczeniu.

W dniu 1 listopada - celtyckiego Nowego Roku, składano słońcu ofiarę - nie tylko ze zwierząt, ale nawet z ludzi. Rozpalano ogniska. Celtowie wierzyli bowiem, że w ten sposób mogą wspomóc boga słońca, który słabł ze schyłkiem lata i jesienią wydawał się słabszy niż bóg śmierci. Wierzyli też, że jasny ogień odpędzi złe duchy i skieruje je na inne drogi.

W wigilię Samhain Celtowie bali się bardziej niż jakiegokolwiek innego dnia - złe duchy krążyły wszędzie. I być może stąd wziął się zwyczaj zakładania halloweenowych masek lub malowania na czarno twarzy: aby nie zostać rozpoznanym i zabranym przez duchy. Mówiono również, że różnego rodzaju zaklęcia i czary podczas wigilii Samhain posiadały szczególną moc. Kultywowane w USA podczas Halloween obyczaje zostały przeniesione przez imigrantów irlandzkich, w czasie największej fali imigracji z lat 40. XIX wieku, spowodowanej głodem ziemniaczanym w Irlandii.

Źródło: http://www.wiadomosci24.pl

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.polskiextremetruck.pun.pl www.manager-ekstraklasa.pun.pl www.mpc-metin2.pun.pl www.fsm.pun.pl www.transport13.pun.pl