.:Forum Irlandia:.

Forum dla miłośników i sympatyków Szmaragdowej Wyspy, Guinnessa oraz wszystkiego co zielone!!!

Ogłoszenie

Serdecznie zapraszamy do rejestracji w gronie Irlandczyków z wyboru :)

Po dokonaniu rejestracji jest dostęp do pozostałych działów forum

Forum to jest przyjazne użytkownikom FAILTE !!!

Jesteśmy z wami od 2007r.


#1 2007-04-28 19:20:53

Erin

Administrator

Skąd: Aktualnie bujam w obłokach :D
Zarejestrowany: 2007-03-23
Punktów :   
WWW

Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię

Michael Collins to dla mnie największy Irlandczyk w całej historii Zielonej Wyspy, człowiek, którego historia zafascynowała mnie kilka lat temu i którego bardzo podziwiam.  A oto parę faktów o tym niezwykłym chłopaku z hrabstwa Cork, który wypędził Brytoli ze swojej ojczyzny:

http://img234.imageshack.us/img234/103/michaelcollinspq5.jpg

Michael Patrick Collins (irl. Mícheál Padraig Ó Coileáin) - ur. 16 października 1890 w pobliżu Clonakilty, hrabstwo Cork – irlandzki przywódca rewolucyjny, uczestnik Powstania Wielkanocnego w kwietniu 1916 roku, krwawo stłumionego przez Brytyjczyków, internowany w brytyjskim obozie koncentracyjnym dla więźniów irlandzkich na terenie Walii. Minister finansów Wolnego Państwa Irlandzkiego, założyciel i faktyczny przywódca IRA (jako szef jej wywiadu), twórca zasad wojny partyzanckiej, która zmusiła Anglików do zawarcia rozejmu (po raz pierwszy w siedmiusetletniej historii okupacji Irlandii). Członek delegacji irlandzkiej podczas anglo-irlandzkich negocjacji pokojowych w 1921 (zakończonych podpisaniem Traktatu Irlandzko-Angielskiego, dzielącego Wyspę na Wolne Państwo Irlandzkie oraz Irlandię Północną), od 1922 szef rządu tymczasowego i głównodowodzący armii irlandzkiej. Zginął 22 sierpnia 1922 roku podczas irlandzkiej wojny domowej, w zasadzce przygotowanej przez odłam IRA przeciwny Traktatowi i proponowanemu w nim podziałowi Irlandii, w dolinie Béal na mBláth, niedaleko od miejsca, w którym się urodził.

W latach 90.  życie i działalność polityczna Collinsa były kilkakrotnie filmowane, przy czym do najważniejszych obrazów o Wielkim Kumplu (The Big Fellow), bo tak nazywano Collinsa, należą dwie produkcje:
"Michael Collins" Neila Jordana z rewelacyjnym Liamem Neesonem oraz telewizyjna koprodukcja telewizji irlandzkiej i BBC "The Treaty", w której w postać irlandzkiego przywódcy wcielił się Brendan Gleeson.

Źródło: Wikipedia oraz moja wiedza


Na świecie są tylko dwie grupy ludzi: Irlandczycy ... i ci, którzy chcą nimi być

Offline

#2 2007-07-30 22:18:55

Cu Chulainn

Nowicjusz

Zarejestrowany: 2007-07-30
Punktów :   

Re: Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię

Collins był rzeczywiście fajnym gościem i porządnym człowiekiem - miał tylko tego pecha, że do negocjacjii po angielskiej stronie staneli "kuci na cztery nogi"  politycy Lloyd George i Churchill. No i to za ich sprawką doszło do wojny domowej. Hmmm... a miało być tak pięknie.


" Ustrzeż mnie, Boże, od tych myśli,
Co tylko w mózgu goszczą;
Kto śpiewa pieśń naprawdę trwałą,
Ten myśli szpikiem i kością. "

Offline

#3 2007-07-31 07:35:07

Erin

Administrator

Skąd: Aktualnie bujam w obłokach :D
Zarejestrowany: 2007-03-23
Punktów :   
WWW

Re: Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię

Zgadzam się w 100%
I witam wielkiego Wojownika w naszym irlandzkim gronie


Na świecie są tylko dwie grupy ludzi: Irlandczycy ... i ci, którzy chcą nimi być

Offline

#4 2007-08-06 11:28:34

mamb.

FBI - Full Blooded Irish

Zarejestrowany: 2007-05-01
Punktów :   
Ulubiony irlandczyk: nie wiem.. :D
Ulubiony kolor: pomarańczowy! :P
Słucham: papa roach. :)

Re: Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię

ja rowniez sie zgadzam ....
.... i rowniez witam ....

Offline

#5 2008-08-23 18:58:14

Erin

Administrator

Skąd: Aktualnie bujam w obłokach :D
Zarejestrowany: 2007-03-23
Punktów :   
WWW

Re: Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię

W rocznicę śmierci Wielkiego Kumpla fajny artykuł do poczytania:
http://histmag.org/?magazyn=1&id=548


Na świecie są tylko dwie grupy ludzi: Irlandczycy ... i ci, którzy chcą nimi być

Offline

#6 2009-03-22 16:56:40

Erin

Administrator

Skąd: Aktualnie bujam w obłokach :D
Zarejestrowany: 2007-03-23
Punktów :   
WWW

Re: Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię


Na świecie są tylko dwie grupy ludzi: Irlandczycy ... i ci, którzy chcą nimi być

Offline

#7 2013-11-24 13:06:31

Erin

Administrator

Skąd: Aktualnie bujam w obłokach :D
Zarejestrowany: 2007-03-23
Punktów :   
WWW

Re: Michael Collins - człowiek, który stworzył Irlandię


Na świecie są tylko dwie grupy ludzi: Irlandczycy ... i ci, którzy chcą nimi być

Offline

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.eti4.pun.pl www.finans2010.pun.pl www.poddani-resnicka.pun.pl www.diversslain.pun.pl www.gniazdko.pun.pl